Vize Randevu Alma

Vize randevu alma konusuna değinmeden önce vizenin tanımını gerçekleştirelim. Vize, bir yabancının bir ülkenin sınır kapısına kadar gitmesine olanak sağlayan ve giriş yapma başvurusu için yetki veren bir kayıttır.

Vize başvurusu yapacak kişilerin ikametinin olduğu şehirde ki Büyükelçiliğinin konsolosluk kısmına, başkonsolosluğa veya konsolosluğa başvurusunu yapması gereklidir. Eğer yaşadığı şehirde bu birimlerden birisi bulunmuyor ise bu durumda ikametgâha en yakın yere başvurulması gerekir. Bu konu üzerine detaylı bilgi isteyen kişiler ilgili ülkenin konsolosluk web sitesi var ise buradan yok ise de iletişim numaralarından istedikleri bilgileri alabilirler.

Kişiler Vize randevu alma ve diğer vize başvuru işlemlerini kendileri yapabileceği gibi bu işte profesyonel olarak hizmet veren aracı şirketler ile de gerçekleştirebilir.

Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Konsoloslukların kapısını çalarak vize işlemlerine direk başlamanız mümkün değildir. Öncelikle ilk yapılması gereken bir randevu almaktır ve bu randevu bazen 15 gün kadar sonraya bile verilebilmektedir. Araya resmi tatillerin girmesi ile birlikte bu süreç çok daha fazla olabilir. Randevuları alabilmeniz için konsolosluğa gitmek tek alternatifinizdir.

Tabi aracı şirketler ile halletmeniz halinde bu şirket sizin adınıza randevu dahil tüm işlemleri sorunsuz bir şekilde gerçekleştirecektir. Vizenin onaylanması ve sorunsuz bir şekilde ele geçmesi de 15-30 gün arasındadır. Bu süreye posta süreci de dahildir ve bazı özel durumlarda bu süre uzayabilmektedir.

Yorum yapın