Yerleşim Yeri (İkametgâh) ve Diğer Adres Belgesi Sorgulama

Kullanımda olan e – Devlet hizmetleri arasında yerleşim yeri ve diğer adres belgesi sorgulama sistemi en çok rağbet görenlerden biridir. Sistemin kullanımı neticesinde artık ikametgâh belge erişimleri için bireylerin bağlı oldukları mahalle muhtarlarına başvurmalarına gerek kalmamaktadır. Anlatılacak olan adımlar e – Devlet girişleri ile birlikte takip edildiğinde yerleşim yeri belge edinimleri anında sağlanabilmektedir. Bu alanda şifreleri olmayan bireylerin PTT şubelerinden ya da internet bankacılık sistemlerinden şifre edinimi gerçekleştirmeleri gerekmektedir.

Normal şartlar altında e – Devlet üzerinden verilen hizmetler herhangi bir işleme gereksinim duyulmadan otomatik bir şekilde sorgulanabilmektedir. Ancak Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü yerleşim yeri sorgulama sistemleri için ön hazırlık yapılması gerekmektedir. Gerçekleştirilen ön hazırlıklar ise bir kereye mahsus onay aşamasından meydana gelmektedir. Sistem açılımları öncesinde maddeli olarak sunumu yapılan bilgilendirme ekranının en altındaki boş kutucuk işaretlenmelidir. Sonrasında ise işlemlerin devam edebilmesi için hazır olarak sunulan devem et butonuna basılmalıdır. Onay bölümünün tamamlanmasından sonra kullanıcılar belge edinimlerindeki ilk aşamayı arkalarında bırakabilmektedir.

e-Devlet İkametgah Belgesi Almak

Kullanıcılar belge alımlarının gerçekleşebilmesi için ikinci aşamada bir talep oluşturmalıdır. Talepler, zaten sistem tarafından hazır olarak sunumu yapılan form aracılığı ile hazırlanmaktadır. Formu doldururken istenen verilerin doğru şekilde yazılması sorunsuz bir belge elde etmek sonucuna götürmektedir. Bu alandan sonraki adım ise, hazırlanmış olan belgenin çıktısının da alınabildiği yeni sayfadır. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü yerleşim yeri ve adres belgesi sorgulama sistemi zaten üç aşamalı sistemden oluşmaktadır.

Bireyler sistem kullanımlarına ilk olarak https://www.turkiye.gov.tr/nvi-yerlesim-yeri-ve-diger-adres-belgesi-sorgulama adresine giriş yaparak başlayıp sonrasında anlatılan adımları attıklarında sorunsuz olarak kullanım garantisi alabilmektedir.

Yorum yapın