Yeşilkart Nasıl İptal Edilir?

Yeşilkart, ülkemizde belli olan yasal çerçeveler kapsamında giren vatandaşların, sağlık hizmetlerinden herhangi bir ücret almadan istifade etmelerini sağlamaktadır. Bunun için ailelerin ya da kişilerin gelirlerinin o dönem için belirlenmiş asgari, ücretin brüt tutarının 1/3’lük tutarından da düşük olması gerekmektedir.

Ailelerin sağlık hizmetlerinden ücretsiz bir şekilde istifade etmesini sağlayan Yeşilkartın iptal olması da söz konusudur. Bu konuda Yeşilkart nasıl iptal edilir, gibi sorular vatandaşların kafalarını karıştırmaktadır. Kartın iptal edilmesinin birden fazla nedeni bulunmaktadır. Genel olarak maddi durumların iyileşmesi ya da medeni halde meydana gelen değişimler kart iptalinin başlıca sebepleri olarak gösterilmektedir.

Yeşilkart İptali

Yeşikart iptali iki durumla meydana gelebilmektedir. Kart kullanıcıları istekleri neticesine yapacakları işlemler dâhilinde kartlarını iptal edebilmektedir. Bunun haricinde artık yasal çerçeve kapsamına girmediği anlaşılan vatandaşların Yeşilkartları otomatik bir şekilde iptal edilmektedir. Bu alanda işlemler daha önce de belirtildiği gibi aile bireylerinden çalışan sayısının artması sonrasında maddi gücün yükselmesi ile gerçekleşmektedir. Evlilik ile maddi gücünde değişim olan vatandaşlar da bulunmaktadır.

Devlet tarafından sağlanan Yeşilkart senelik olarak verilmektedir. Yeşilkart iptal etmek konusunda bir senenin ardından işlem yinelemesi çok önemlidir. Vatandaşlar kartlarının süresinin dolması ile birlikte yetkili makamlara başvurmalıdır. Yapılan başvurularda maddi durumun halen Yeşilkart kullanımına müsait olduğu bildirilmelidir. Aksi halde bireylerin Yeşikartları yenilenmeyeceğinden iptal edilmiş olmaktadır.

Yorum yapın