Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik (BES) İptali

Ülkemizde tasarrufu teşvik etmek amacıyla çıkarılan Bireysel emeklilik Tasarruf ve yatırım sistemleri kanunu‘nun 1 ocak 2017 tarihinde yürürlüğe girmesiyle kanunda geçen otomatik katılıma ilişkin hükümlere istinaden belirli bir sayının üzerinde çalışanı olan şirketler çalışanlarını otomatik olarak bireysel emeklilik sistemine dahil etmek zorunda kalmışlardır. Burada amaç tasarrufu teşvik etmek olurken, birçok firma muhasebecisi yada çalıştıkları banka aracıylığıyla çalışanları sisteme dahil edip daha sonra iptal etmektedirler yada iptal işlemlerini işlemin başında hiçbir dahli olmayan çalışanlara bırakmaktadırlar.

Bir çalışanın otomatik katılıma giriş yapabilmesi için 45 yaşını doldurmamış olması gerekmektedir.Bu sistem 45 yaş üzerindeki tüm kamu ve özel sektör çalışanlarını kapsamaktadır. Eğer 45 yaş üstündeyseniz ve banka size bireysel emeklilik yaptıysa bu poliçe otomatik katılımdan ayrı olarak yapılan bağımsız bir poliçedir.

Ülkemizin en köklü bankası olan Ziraat Bankası da otomatik katılım sistemini Ziraat emeklilik aracılığıyla işçi ve işverenlere sunmaktadır. Ancak daha önce de belirttiğimiz gibi birçok işçi ve işveren sisteme dahil olmak istememekte ve iptal/cayma hakkını kullanmaktadır. Bu gibi durumlarda Ziraat Bankası bes iptal etmek için belirli adımları izlemenizi isteyecektir. Bu adımlardan bir kaçını sizler için sıraladık.

Ziraat emeklilik internet şubesinden nasıl iptal edilir?

Ziraat emeklilik internet sitesine giriş(www.ziraatemeklilik.com.tr) yaparak sağ üstte bulunan İnternet şube butonuna tıklayarak alt sekmede gelen bireysel sekmesine tıklıyoruz. açılan sayfada aşağıda bulunan görseldeki bilgileri eksiksiz doldurmanız gerekmektedir.

Bilgileri doldurup giriş butonuna tıkladıktan sonra cep telefonunuza doğrulama kodu gelecektir. Kodu girdikten sonra internet şubesine giriş yapabilirsiniz.

Giriş yaptıktan sonra menü sekmesine tıklayarak Değişiklik ve talepler sekmesine tıklayarak, açılan sayfada Otomatik katılımlı sözleşme butonuna tıkladığınızda artık ziraat emeklilik otomatik katılım sistemine ait poliçeniz ile ilgili işlemler yapabilirsiniz. Sistemde açılan pencerede Cayma talebime devam etmek istiyorum seçeneği çıkacaktır. Sekmeye tıkladığınızda iptal talebi iletilmiş olacaktır.

Ziraat Emeklilik Mobil Şubeden BES İptali

İligili bireysel emeklilik poliçenizi iptal etmek için eğer daha önceden Ziraat emeklilikte bir poliçeniz varsa yada mobil şubeyi kullanıyorsanız internet şube yerine mobil şubeden internet şubede anlattığımız adımları takip ederek iptal işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Çağrı Merkezini Arayarak Ziraat Emeklilik Bes İptali

Ziraat bankası’ndan yapılan Ziraat emeklilik BES iptalini gerçekleştirmek için diğer bir alternatif dağıtım kanalı da 0850 222 97 00 numaralı Ziraat emeklilik çağrı merkezidir. Çağrı merkezini arayarak 2-1-1 tuşlarını tuşlayarak bireysel emeklilik cayma/iptal taleplerinizi ileteceğiniz menüye bağlanarak müşteri temsilcisinin direktifleri doğrultusunda iptal/cayma işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. İptal işlemlerinden sonra cep telefonunuza Ziraat emeklilik BES iptali için onay SMS’i  gelecektir.

Yorum yapın