Emniyet Genel Müdürlüğü Adıma Tescilli Araç Sorgulama

Bireyler için geçmiş zamanlarda adıma tescilli araç sorgulama işlemleri için uzun süreli başvuruların yapılması gerekmekteydi. Öncelikle araç sahiplerine yönelik bilgiler özeldir. Bu neden yüzünden sorgulama işlemleri için ancak bireysel başvurular kabul edilir olarak görülüyordu. Başvuruların kabulü ise fark etmeksizin herhangi trafik tescil kuruluşuna yapılabiliyordu. Üstelik başvuru sonuçlarının bireylere gönderilmesi sonraki dönemlerde gerçekleşebiliyordu. Ancak günümüzde e – Devlet Kapısı bu sorgulamayı da farklı tip özel sorgulamaları da anında gerçekleştirebilmek özelliğine sahiptir.

Bireylerin Emniyet Genel Müdürlüğü adıma tescilli araç sorgulama sistemini kullanabilmeleri için en alt bölümde sunumu hazır olarak yapılan linke tıklamaları gerekmektedir. Ancak link, e – Devlet Kapısı’na kullanıcı girişi yapılmasından sonra sonuç vermektedir. Bu nedenden ötürü kullanıcıların şifreleri yoksa ilk aşamada bir e – Devlet şifresi edinmek zorundadır. Bireyler şifre edinimleri için PTT şubelerine gidebilmektedir. Şifre alımlarını online sistemler üzerinden yapmak isteyen kullanıcılar ise hesapları bulunan bankaların mobil uygulamalarını ya da internet hizmetlerini tercih edebilmektedir. Şifre alma işlemlerinden ücret talep edilmemektedir.

e-Devlet Tescilli Araç Sorgulama

Alt kısımda bulunan link ile sadece gerçek kişiler araç tescil sorgulaması yapabilmektedir. Bu nedenden ötürü tüzel kişilerin link üzerinden hareket etmeleri beklenen doğru sonuçları vermemektedir. Kullanıcılar linke tıklamalarından sonra sistem girişi yapmaları ile birlikte isimlerine tescili olan araçların listesini görebilmektedir. Ancak herhangi bir kayıt bulunamaması halinde “Adınızda tescilli herhangi bir araç bulunamadı.” cümlesi görülecektir. Sistemler devamlı olarak güncellendiği içim hata payı neredeyse hiç yoktur.

e-Devlet Tescilli Araç Sorgulama sisteminden gerçek kişilerin yararlanması için kullanımda olan adres https://www.turkiye.gov.tr/emniyet-adima-tescilli-arac-sorgulama?hizmet=Ekrani şeklindedir. Bireyler sorgulamalarını akıllı cep telefonlarından ve tabletlerinden de güvenilir şekilde yapabilmektedir.

Yorum yapın