Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı Yurt İçi Seçmen Kaydı Sorgulama

Günümüzde devlet işlemleri ile alakalı olan sorgulamaların neredeyse tamamı e – Devlet Kapısı aracılığı ile online şekilde gerçekleştirilebilmektedir.  E –Devlet Kapısı içerisinden farklı bakanlıkların hizmet vermesi ortak altyapı çalışmaları neticesinde mümkün olmuştur. Bu bağlamda Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı da e – Devlet Kapısı üzerinden hizmet sunan devlet birimlerinden biri olarak kendini göstermektedir. Özellikle seçim dönemlerinde Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığının e – Devlet Kapısı üzerinden verdiği hizmetler sıklıkla kullanılmaktadır.

Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı yurt için seçmen kaydı sorgulama işlemleri sadece seçim dönemlerinde aktif olan bir sistemdir. Seçim dönemleri sona erdiğinde sistem otomatik olarak kendini pasif hale getirmektedir. Yeni seçim dönemlerinde ise oy kullanılan yerler güncellendiğinde sistem yeniden kullanıma açılmaktadır. Vatandaşların hizmet kapsamlarından faydalanabilmeleri için e – Devlet şifrelerine ihtiyaçları vardır. şifreler ücretsiz olarak online sistemler ile elde edilebilmektedir. Mobil bankacılık ile alınan şifreler sorgulama sayfalarının çalışmasını sağlamaktadır. Bireylerin şifrelerini unutması halinde sistemdeki “Şifremi Unuttum” butonuna tıklamaları neticesinde yeni şifre edinimleri mümkündür.

Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı Yurt İçi Seçmen Kaydı Sorgulama Sistem Kullanımı

Vatandaşlara e – Devlet Kapısı üzerinden sunulan seçmek kaydı sorgulama sisteminin kullanımı çok kolaydır. Bunun için aşağıda hazır olarak verilen linke tıklanması yeterlidir. Bireyler e – Devlet girişi yapmamışlarsa linke tıkladıklarında ilk adımda kimlik onayı gerçekleştirmeleri istenmektedir. Bu kullanıcı girişi yapmak anlamına gelmektedir. Giriş işlemlerini halleden kullanıcılar önlerine gelen sayfada, oy kullanacakları yerlerin bilgilerini görebilmektedir. Bilgiler arasında sadece oy kullanılacak okul değil, seçmen sandıklarınım numarasından kişi numarasına kadar tüm bilgiler bulunmaktadır. İsteyen vatandaşlar bilgilerini yazdırabilmektedir.

Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı yurt içi seçmen kaydı sorgulama hizmeti  https://www.turkiye.gov.tr/yuksek-secim-kurulu-yurt-ici-secmen-kaydi-sorgulama linkinden verilmektedir.

Yorum yapın